opuštěná místa

do vydání Plže

dny
1
6
hodiny
0
3
minuty
3
7
sekundy
4
3

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuOd nenávisti k lásce je jen krůček. To je staletími a literárními i jinými uměleckými výtvory prověřená skutečnost, takzvaná stará vesta. Chci tím říci, že hranice mezi něčím vzletným a přízemním bývá velice tenká a její překročení může být dílem okamžiku nebo několika okamžiků.

Literární pořady, obzvláště zaměřené na oslavu něčeho, bývají vzletných slov plná. Taktéž bývají plná alegorií, což znamená, že obsah textu je skryt a je třeba k němu najít nějaký klíč. To se mnohokrát nepodaří. I přirovnáními se to na takovýchto setkáních jen hemží. Dotyčný oslavenec je přirovnáván vždy k něčemu vznešenému. To dá rozum. Přece ho účinkující nebudou líčit jako kupku hnoje. Toto vše básníky, prozaiky i posluchače obohacuje a jen strop galerie, či kde se ta sláva koná, jim zabraňuje, aby se vznesli k nebesům.

Také jsem se takového vznášení nedávno zúčastnil. Alegorií i přirovnání bylo tolik, že vypadávaly pootevřenými dveřmi na chodník a tam se válely v nepřehledné změti. Všechno bylo takové ušlechtilé. Tomu pochopitelně odpovídal i slovní projev. Nejvíce dominovala slova jako srdce, duše, blouznivý, miluji, rozechvělý a podobně. I já se zařadil do zástupu těch krás a spolu s ním postupoval ke konci pořadu. Když zazněla poslední věta, ozval se ohlušující potlesk a v očích všech přítomných bylo vidět, že všechno to dobré, co ten večer zaznělo, si našlo cestu do jejich niter.

Ale všechno jednou skončí. I to krásné. Bylo načase odebrat se k domovu. Kráčel jsem s jedním rozechvělým básníkem dlouhou chodbou galerie. Pozdravili jsme šatnářky a pak už jsme stáli na schodech, které vedly z chrámu umění na ulici.

„Tak někdy příště,“ obrátil jsem se na svého souputníka.

Ten už však vedle mě nestál a viděl jsem, jak se ode mne vzdaluje rychlostí neustále narůstající. Slyšel jsem ještě, jak říká „jejda“ a pak zamrskal nožičkami a zmizel za rohem, odkud se ozvalo tupé žuchnutí.

Jistě jste pochopili, že po něčem uklouznul. Ale nebyly to alegorie a přirovnání, jak jsem se původně domníval. Nějak se za ty dvě hodiny, co jsme se vznášeli v galerii, zbláznily okluzní fronty či co, a na promrzlou zem dopadly dešťové kapky. Tím vzniklo náledí. Možná, že to tedy byla ledovka, ale jelikož dodnes nevím, jaký je mezi nimi rozdíl, nebudu se tím dále zabývat. V každém případě to klouzalo jako mrcha. Ještě jsem se stačil zachytit zábradlí.

A teď se vlastně dostávám k tomu podstatnému. Jak odcházeli ostatní básníci, také pochopitelně uklouzli a odjížděli směrem, kterým nechtěli. Byl to bizarní pohled. Prostranství před galerií bylo plné jezdících mistrů pera. Ale i v tom neobvyklém pohybu byli ušlechtilí.

„To to dnes klouže,“ zaslechl jsem jednoho. „Bum,“ ozvalo se z úst druhého, když se trefil obličejem do zdi. „Tento způsob zimy se mi zdá být poněkud nešťastným,“ parafrázoval zdařile klasika naší literatury třetí, těsně předtím, než mu vylétly nohy do vzduchu. To se mi na nich líbilo. Velkomyslní v každé situaci. Ty pořady mají opravdu něco do sebe. Činí nás lepšími.

Nebudu to prodlužovat. Také jsem se vydal k domovu. Šestkrát jsem sebou fláknul, roztrhl jsem si kalhoty a můj klobouk, ten, na nějž jsem tak pyšný, vypadal, jako když vypadne krávě z držky. Když jsem naposledy upadl, tři metry od vchodu do svého obydlí, po zdolání cesty od autobusu, která normálně trvá pět minut a jež se protáhla na půl hodiny, zdvihl jsem oči k nebesům, k těm, u nichž jsem ještě nedávno poletoval. Hranice mezi vznešeným a přízemním zmizela a já zařval do té klouzavé noci.

„Zasraný náledí.“

Po tom, co říkali ti druzí bardi, když mi zmizeli z očí, jsem nepátral. Je třeba si zachovat nějaké ideály.


přidat komentář

kniha týdne

rudis_raj

kalendář

«leden 2011»
PÚSČPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31EC

dívka týdne

divka_tydne_295

komentáře

  • Ivo Fencl { Škoda! Kéž se M. Šanda po oddechu projektu znova s někým chopí. Ten někdo zrovna... } – 13. 01. 16:28
  • šáš { Za mě zatím nejlepší díl. Jen dvě věci vytknu: poručík Vondráček měl nějak málo prostoru... } – 06. 01. 21:25
  • Milan Čechura { Ano, jak jsem tak rozjímal a také, přiznám se, trochu (no, spíš více) fabuloval, vůbec... } – 31. 12. 9:19
  • Vladimír Novotný { Milý Milane, setřel jsem si dojatou kritickou slzu, díky za Tvé řádky, jenže. Jenže ses... } – 30. 12. 17:55

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody