opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuJen namyšlenci se domnívají, že vědí všechno (a nechávají si nakukávat nejrůznější nesmysly včetně pomluv), Sokratové zase dobře vědí, že nevědí nic – a našinec se tím pádem pohybuje mezi oběma extrémy, rádoby vševědoucím náfukou být nechce a stát se prý nic nevědoucím filosofem Sokratem není každému přáno, pouze Xanthypp je v tomto ohledu požehnaně. Nuže, léta mi nebylo povědomo, kajícně si sypu popel na pleš, že Plzeň není jedinou regionální metropolí, v níž vychází regionální literární časopis. Nevědomost hříchu nečiní, leč přesto s pocitem provinění nyní hledím na půvabný ženský půlakt, který mile mžourá z obálky časopisu Literární fórum. Z časopisu Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Z časopisu, který vychází už devátým rokem. Sic.  A o kterém, opakuji provinile, mi nic nebylo povědomo. Vskutku nepatrnou útěchou jsou slova šéfredaktora Literárního fóra, že o Plži sice slyšel, že ho však nikdy neviděl. Nu ano, stěží vyluštíme, zdali je to z Plzně do Českých Budějovic dál než z Českých Budějovic do Plzně, zvláště směrem přes Prahu.  Plž je však o rok starší a vzhledem k ulitě v něčem možná i pomalejší.

A když už o Literárním fóru začínáme vědět, máme neodolatelné nutkání oba časopisy porovnávat, leč z kterého konce to vzít? Přičemž nikdy nepůjde o to, které periodik je lepší, ale v čem je jiné, čím se liší a čím se případně ani neliší. Nejprve nechť dojde na základní dojmy a základní fakta: Plž je časopis sešitového formátu (A5) a má i s Listy Ason-klubu 36 tiskových stran, zatímco Literární fórum (též: LF) má teď padesát (jindy 32) tiskových stran dvojnásobného formátu (A4), tudíž, jak se zdá, též mnohem víc publikačního prostoru. Kromě rozsahu je tu však jeden nejnápadnýí rozdíl: Plž je s výjimkou komiksů z pera Vhrsti časopisem výlučně „písmenkovým“, zatímco LF zprvu vyvolává dojem, že jde o časopis výtvarný, o fotografické album, spíše o společensko-kulturní periodikum. Výtvarné fotografie, reportážní snímky, podobenky autorů atd. tvoří ne-li polovinu, pak zhruba dvě pětiny veškerého časopiseckého prostoru. Proto lze po kratší úvaze konstatovat, že vlastního prostoru pro texty nejrůznějšího druhu není v jednom čísle Literárního fóra o mnoho víc než v Plži, je ovšem v očích kolemjdoucích či kolemčtoucích mnohem poutavější a typograficky dejme tomu i pestřejší. Má to ovšem jednu chybičku: vůbec nevypadá jako literární časopis. A je-li regionální, uvidíme. Ovšem: před čtyřmi lety prý LF vypadalo úplně jinak.

literarni-forum Další srovnání, už více do pranice: periodicita a subjekt vydavatele. Z toho, co z dostupného čísla LF vyčteme, zjišťujeme, že zpočátku šlo o „dvouměsíčník pro literaturu a kulturu“, posléze však zmínka o periodicitě vymizela, dnes na obálce zůstal pouze název Literární fórum –  a v tiráži je k němu připojena informace, že jde o „časopis pro literaturu a kulturu“. Nekráčí tedy o časopis ryze literární, v tom je přímo olbřímí rozdíl oproti Plži! Dále: Už se nachýlil květen a LF letos zatím vydal pouze jedno číslo – stal se z něho občasník? Nevíme, proto pokročme k vydavatelům. Plže vydává a redakčně připravuje sdružení Pro libris, jinak však má ještě několik, většinou pasivnějších spoluvydavatelů, mj. Středisko západočeských spisovatelů a v tomto případě jde spíše o kolegiální součinnost zvláště autorskou, nikoli o konkrétní účast na vydávání či redigování měsíčníku. Kdežto LF je „vydáván Jihočeským klubem Obce spisovatelů“ – a  „pro jeho členy, spřátelené osoby a instituce a je volně neprodejný“. To je podobné: také Plž není volně prodejný a je určen především tvůrčí literární veřejnosti Plzeňského (prozatím i Karlovarského) kraje, v knihovnách je však k dostání. A co je podstatné: Literární fórum vychází „s finanční podporou Jihočeského kraje“, čili jihočeského hejtmana. A musí to být pořádná částka – je zde spousta fotografií, křídový papír. Kolik čísel LF však během roku vyjde? Několik? V Plzni začal „Kraj“ pomáhat Plži teprve loni a letos – a jeho pomoc přišla v pravou chvíli, poněvadž Město Plzeň dává od Plže čím dál víc ruce stranou. Nejspíše si je pořád chodí omývat do těch laciňoučkých kašen na náměstí.

Nyní spějme k rozdílům mezi LF a Plžem. Literární fórum je regionální literární časopis – ale je jím opravdu? Píše se tu o regionu a zároveň se tu klade důraz na přesah jeho hranic. Ovšem i tím, že se přetiskují materiály odjinud – z Respektu, z Českobudějovického deníku, z internetového Knihožrouta, z týdeníku A2…  Že se píše o archeologii, o galerii, o fotografii. Že se recenzují knihy autorů odjinud – dokonce i kniha ekonomické publicistiky – a výběr není přesvědčivý. Že se recenzují i novinky světové literatury, bohužel si v novém čísle LF vybrali k recenzování asi nejslabší knihu Haruki Murakamiho, škoda! Především se tu však vlastní autorské tvorbě – jde o Literární fórum! – poskytuje poměrně málo místa, zvláště v první polovině LF teď převažují články o divadle, o výtvarném umění… A kvalita textů? Každý má své gusto, leč to, co otiskli v LF, by v Plži asi neotiskli – a může to platit i obráceně. Zmínku si zaslouží verše strakonického Jiřího Staňka z roku 1977 (!), publikované až po čtyřiatřiceti letech – a informace, že Cenou Petra Voka (obdobou plzeňské Ceny Bohumila Polana) byl letos jako šestý v pořadí vyznamenán Jan Nouza, prozaik se složitým životním osudem.

Paradoxně má Literární fórum blízko k již zaniklému plzeňskému kulturnímu čtvrtletníku Spektrum, které ovšem literárním časopisem nebylo. LF je mediálně efektní, vychází však zřejmě nepravidelně a v úhrnu se v něm na jihočeskou tvorbu dostane méně než na západočeskou literární tvorbu v Plži. A co složení redakce? Plž včetně Listů Ason-klubu má redakci čtyřčlennou, LF šestičlennou, přičemž šéfredaktor, básník a estetik Petr Andreas je i typografickým úpravcem. Redaktoři LF do časopisu hojně přispívají, jedna redaktorka má v daném čísle dokonce osm příspěvků! Především je však šéfredaktor LF o čtyřicet let mladší než šéfredaktor Plže. Co z toho vyvodit? Že Plž může jednou vypadat jako Literární fórum.  A naopak z LF možná po letech vznikne tradičnější literární časopis, takový Jlž.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
July 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
< Jun Aug >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

  • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
  • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
  • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
  • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody