opuštěná místa

do vydání Plže

dny
-3
-1
hodiny
-1
-2
minuty
-5
-5
sekundy
-2
-9

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuPlzeňského rodáka kardinála Berana a jeho osobnost snad představovat netřeba. Nicméně nemálo černohumorně vyznívá vzpomínka, že ulice, která je v Plzni nyní pojmenována na jeho počest, se před listopadem 1989 předlouho nazývala Fučíkova neboli Julia Fučíka! Jenže dnes už mnozí nevědí, o koho šlo a kdo vlastně onen Fučík byl. Vraťme se však k Josefu Beranovi (správně by mělo být: Josefu kardinálu Beranovi) a vyzdvihněme skutečnost, o níž se rovněž málo ví: že v Plzni už sedmý rok v jistém ústraní působí instituce s názvem Knihovna kardinála Berana. Instituce, která své nikoli početné, ale hodnotné akce pořádá a připravuje netoliko v Plzni, ale i v jiných lokalitách. Připomeňme alespoň jednu nedávnou: dlouhodobou expozici Samizdat nejenom plzeňský, s níž se můžeme od roku 2015 seznámit a spatřit ji v Chříči, ležící na severním Plzeňsku.

Osou činnosti Knihovny kardinála Berana (též KKB) jsou zejména konference a vydavatelské záměry. Zmínku si zaslouží sympozium Od Josefa Floriana k Rio Preisnerovi, které se konalo na jaře 2013 i ve spolupráci s Filosofickou fakultou Západočeské univerzity. Člověk by se bláhově domníval, že by byla logičtější spolupráce s plzeňskou Pedagogickou fakultou, na níž dlí i katedra bohemistiky, ale to je další ukázka nešťastného černého humoru. Agilní „beranovské“ společenství vydalo i pozoruhodné sborníky, přičemž opět zmiňme jen jeden jediný za všechny ostatní: v roce 2014 vyšla antologie textů z pera dr. Jana Hertla, jež autor uveřejňoval v katolické literární revue Řád v letech 1932 až 1942. O tomto významném, bohužel polozapomenutému publicistovi a mysliteli vydává KKB i zasvěcenou monografii. O dalších uznání hodných aktivitách spolku se lze dozvědět víc ZDE.

kkb-program-duben V letošním roce se Knihovna kardinála Berana rozmáchla k nemálo impozantnímu projektu: připravila čtyřdílný cyklus přednášek pod souhrnným názvem Historie nejen literární – tentokrát ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, v jejíchž prostorách jednotlivé přednášky probíhají či budou probíhat. K prvnímu rokování došlo nyní v březnu, příští mají následovat v dubnu, červnu a na přelomu září a října. Zůstaňme na okamžik u připravovaného červnového konferování: má na něm vystoupit filosof Josef Štogr, publicista, prozaik a politik Petr Placák, špičkový historik Zdeněk Hojda a literární vědec Jakub Sichálek, což je vskutku hvězdná sestava! Tato třetí část cyklu má být věnována nejprve politologii a teologii, zatímco ta čtvrtá zvláště problematice samizdatu (včetně plzeňského). Na závěrečném setkání má být představena i další publikace z dílny KKB – inspirativní kniha Josefa Štogra Možnosti samizdatu.

Máme-li se vrátit k prvním přednáškám, o něž byl velice slušný zájem ze strany návštěvníků a která se odehrála v pátek 17. března, opět jako jedno za všechny vyzdvihněme vystoupení básníka a překladatele Josefa Mlejnka, jehož bychom si neměli plést s politologem a publicistou Josefem Mlejnkem jr. Přednášející se zaměřil na dílem legendární, dílem neprávem zapomínanou postavu Josefa Floriana, myslitele spojovaného s duchovní „staroříšskou tradici“. Po analýze jedinečného Florianova nakladatelského i křesťanského étosu dovedl Mlejnek sugestivně přiblížit ryzí velezážitky, které se váží k odkazu této osobnosti. Plným právem však zalkal a zalamentoval nad tím, jaké „pusto a prázdno“ panuje někde a někdy ve vztahu nejen k spirituálnímu dědictví Staré Říše, ale vůbec ke katolické kultuře – kupříkladu na západní Moravě. Vždyť i z proslulé Florianovy knihovny podle něho zůstaly jen trosky. Také o tom se na konferenci mluvilo – a také o tom se má, ne-li musí mluvit.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_sesuv
červenec 2020
púsčpsn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
< čer srp >

dívka týdne

divka_tydne_38_0

komentáře

  • Jan Sojka { Vladimíre, když už to řešíme takto, budiž tedy... Nevím, kde jsi přišel k tomu, že... } – 17. 12. 9:54
  • Vladimír Novotný { Milý H. Sojko, Ty ses ale rozpálil! Nejmenoval jsem, neboť problém je v obecné rovině,... } – 16. 12. 14:29
  • sojka jan { Vladimíre! Ty sice nejmenuješ, ale já tyhle hry na schovávanou absolutně neuznávám. Takže: ten "neumětel",... } – 09. 12. 18:42
  • šáš { Ani si netipnete? Já si totiž neskromně myslím, že vím. } – 23. 10. 17:45

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody