opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuDISCLAIMER: Tento dopis nevyjadřuje názory redakce LZ a až na odstranění nesmyslných odrážek nebyl text nijak upravován.

 

Milý Vladimíre,

je smutné vidět, respektive číst, kam až vás grafomanství a nadutá touha být někde vidět (dobře jste si již před léty vybral malý plzeňský rybníček) zavedly.

Ve vašem webovém časopise (nebo spíše blogu, když jste jediným autorem) Literární západ máte ve článku „Plačky nad Josefem Hrubým“ potřebu diktovat, jak by měl vypadat správný pohřeb v případě, když se pohřívá taková osobnost, jakou byl básník Josef Hrubý. Dokonce máte jasno i o jeho řečnickém obsazení. To, že jste se neměl rád s řečníky, vám nedává právo je nazývat druhou nebo dokonce třetí garniturou! Pojďme si tu druhou a třetí garnituru, která si uzmula na pohřbu pronášet ony duchaprázdné banality, žoviální fráze a toporná klišé, jak píšete, vyjmenovat. Tedy jako průvodce (moderátor) to byl Dominik Mačas – šéfredaktor kulturní redakce ČRo Plzeň, autor Hrubého pamětí, vydavatel Hrubého bibliofilií a Hrubého přítel, dále pak Václav Malina (za výtvarníky) – významný plzeňský malíř, bývalý ředitel Galerie města Plzně a Hrubého přítel a nakonec Jakub Fišer (za básníky) – plzeňský básník a Hrubého blízký přítel. Ano to jsou ti, kterými se „dovolil“ Josef Hrubý se v posledních, ovšem i dřívějších letech obklopovat a kteří se s ním viděli osobně i pracovně častěji, než kdo jiný.

Jistě vám v tom výčtu neuniklo opakující se spojení „Hrubého přítel“ (za kterého vás, jak dobře víte, nepovažoval, a proto si, hádám, alespoň plivnete na funuse), což bylo také pro rodinu jediným kritériem při výběru řečníků. A věřte, že se do toho z jistě pochopitelných citových důvodů nikdo nehrnul, natož aby si tuto pozici „uzmul“, jak se opovažujete psát. Pozůstalí vám, Vladimíre, tedy děkují, že víte, jak by ten pohřeb měl vypadat! Až budeme zase někoho významného pohřbívat, nezapomeneme vás poprosit o scénář, dramaturgickou spolupráci, popřípadě rovnou režii.

Josef Hrubý byl BÁSNÍK (žádný veršotepec nebo psavec, jak přitrouble častujete autory vy) tělem i duší, který poezii a poezií žil, možná nejlepší jakého kdy Plzeň měla, a něco takového si nezasloužil. V něčem však máte, pane slovutný kritiku všehomíra, pravdu. „Hloupost se ráda předvádí.“ A tak, pokud tyto skromné řádky budete mít odvahu na svém blogu nebo ve „svém Plži“ (něco jako redakční rada tam už léta nefunguje, že) publikovat, si s vámi nebudu vyměňovat argumenty jako kdysi ve Tvaru, když jste měl potřebu mne zjebat, koho z plzeňského literárního života jsem nevyjmenoval a měl vyjmenovat v rozhovoru s Michalem Jarešem. Protože jako vnuk přesně vím, co by mi děda, Josef Hrubý, na to řekl: „Vykašli se na něj, je to vůl.“


12 Responses to “Nutkavá potřeba plivat moudra”

 • šáš:

  No ještě že vy tu předvádíte vysokou úroveň!

  Já si tak trochu naivně myslím, že spousta zlé krve vzniká jen z pouhého nepochopení toho, co druhá strana říká. Kdyby si lidé spolu v klidu promluvili, dřív než na sebe začnou házet špínu, možná by i ten chleba byl levnější. Prostor (otevřená diskuse pod článkem) tu je. Na druhou stranu něco mi říká, že mě každou chvíli zjebete za mou přitroublost, a s takto nastaveným člověkem se diskutuje opravdu špatně.

  Z jiných zdrojů vím, že jste své rozhořčení stále nerozchodil, takže jen připomenu, že se tu v žádném případě Dr. No nezastávám.

 • Tomáš Kůs:

  Milí Šáši, nepředstavíte se prosím občanským jménem? Já zas myslím, že není úplně fér se do někoho patrně významného (což J.H. asi musel být, když i Dr.No došel na jeho pohřeb) opakovaně veřejně opírat až po jeho smrti. I v dalších článcích na LZ Dr.No ohýbá fakta s účelem relativizovat Hrubého odkaz či význam. (Myslím, že sám Robert Janda by se vysmál kritériu kvality „jeho básně vycházejí AŽ V PRAZE, čímž se Hrubý nemůže až na malé výjimky pochlubit,“ přičemž se nezmíní Magnesia litera, Hrubého početné překlady či účasti v zahraničí.) V té chvíli jsou ostřejší slova někoho, kdo ještě může mluvit, potřeba. Aniž by ovšem byla jakkoli sprostá, věřte, že jde jen o reprodukci. S úctou Tomáš Kůs

  • šáš:

   Příliš to hrotíte. A nemám nejmenší chuť po celodenním pracovním a rodinném zápřahu studovat všechny články dr. No na téma JH. Takže jen v rychlosti a s vědomím toho, že se můžu v něčem mýlit.

   Ano, dr. No je hnidopich, rejpal a občas neumí opustit téma, ale já jako člověk mimo tuhle komunitu (a tím pádem jak jen to jde neutrální) nemyslím, že Hrubého nějak znevažuje. Než jste to zmínil, nenapadlo by mě, že se ti dva neměli rádi.

   Za to, že někdo plácá na pohřbu nesmysly, přece nemůžete vinit nebožtíka. Věta o publikování v Praze je vytržená z kontextu, Literu dr. No zmiňoval mockrát, o překladech taky vím, jen nevím odkud… čili taky překrucujete a relativizujete. A ještě drbete a posmíváte se. A za reprodukci můžete schovat maximálně tu poslední větu.

   Takže je to tak trochu můj problém, uznávám, ale diskusí v podobném duchu se v zájmu zachování vlastní důstojnosti raději neúčastním.

 • Milan Čechura:

  Tak dost!

  Tohle si Pepíček nezaslouží, aby se na jeho hrobě takhle křepčilo. Že jsem raději nedržel hubu. Já už jsem svůj názor řekl v komentáři v předchozím článku v odpovědi Tomáši Kůsovi. Fakt mně bylo pouze líto necitlivého přístupu Dr. No.

 • Tomáš Kůs:

  Přátelé, souhlas s oběma. S anonymy se nediskutuje a Hrubý by si to nezasloužil. Svědomí máme jen jedno. LZ přeji vše dobré a třeba bude někdy příjemnější důvod sem zabloudit.

  • Jakub Fišer:

   Milý Tomáši, děkuji tě náčelníku, že si se nás zastal. Máš pravdu, s anonymy se nekomunikuje. To, co předvedl pan Novotný je morální špína, pro kterou se dá těžko nalézt slov. Nejhorší je, že mu takový způsob komunikace vyhovuje, podle mého názoru je ještě rád a je lépe držet hubu, jak říká Milan. Ale držet hubu, to by se nemělo. Mrzí mne to, hlavně kvůli Pepíčkovi, tahle sprosťárna, osobně se mi to nedotklo, takový člověk mne nemůže urazit. Jenom si škodí, na zdraví, na klidu, lidi mu nebudou psát do Plže, budou mu tam psát, jen ti, co mu lezou do zadku, tímto se autorům Plže omlouvám, ne všichni samozřejmě. Navrhuju, mu ten jeho plátek bojkotovat, jak už to nějakou dobu dělám, od té doby co se pohádal s Garďákem. Moc bych si přál usmíření, ale není možné, moc bych si přál to podání ruky, ale z druhé strany není možné, dle mého názoru, budu rád, když mi to pan kritik vyvrátí. Čekám… Básník druhé až třetí kategorie Jakub Fišer

   • Milan Čechura:

    Tak to je přesně to, co jsem nechtěl,

    a musím souhlasit se šášem, že je nejlepší se nejdřív domluvit mimo veřejný prostor. Pokud bude nějaké příště, určitě to udělám.
    Už (doufám) naposledy se vyjadřuji k této kauze, kterou jsem (nerad) svým dopisem rozpoutal.
    Znovu opakuji, že ten dopis jsem napsal pouze proto, že se mi reakce dr.No na moje rozloučení s Josefem Hrubým na webu SZS zdála vysoce necitlivá. Nic víc nic míň. Proto jsem (možná) „vypěnil“ a stvořil jsem to, co jsem stvořil.
    I přes tento lapsus si Vladimíra Novotného vážím, snad i pro jeho zarputilost, které sám zdaleka nejsem schopen a nechci, aby kvůli mému dopisu vznikl hon na něj. Jemu samotnému bych doporučil, aby někdy ve svých prohlášeních „ubral páru.“ Pak snad ta jeho lokomotiva pojede plynuleji.
    Co se týká doporučovaného bojkotu Plže, promiň Jakube, to nebyl zrovna nejchytřejší nápad. Řečeno eufemisticky.
    Přátelé, kolegové, spisovatelé (a spisovatelky), přeji Vám všechno nej…

    • šáš:

     Pane Čechuro, trochu jste mě nepochopil, neříkám diskutovat mimo veřejný prostor, to se mi v souvislosti s články dr. No hrubě nelíbí (protože zde visí jen názor dr. No a už ne jeho oponentů, což taky není dobře).

     Problém je v tom, když jsem někdo vrazí a okamžitě začne druhou stranu urážet, aniž by si ověřil, jak to dotyčný opravdu myslel.

     Uznávám, že dr. No se často pohybuje na hraně, ale co tu předvádí pan Kůs, to už je daleko za.

 • karel karlovic:

  Pane Fišere!
  V tuto chvíli není podstatné, jste li básníkem druhé nebo třetí kategorie. Podstatné je, že když už se do někoho opíráte, měl byste alespoň umět pořádně česky. Lát někomu a dělat pravopisné chyby je samo o sobě komické.
  Daleko podstatnější však je, že zde napadáte pana Novotného. Na rozloučení s panem Hrubým jsem bohužel ze zdravotních důvodů nebyl, nemohu tak posoudit, zda skutečně Váš projev byl (jak se ke mně doneslo) hodný spíše Manéže Bolka Polívky. Avšak posoudit mohu nejen já jinou věc. Pokud je pravda, co se „povídá mezi lidmi“, že jste měl tu nestoudnou drzost tento svůj projev nabídnout právě panu Novotnému k otištění a ten ho odmítl, pak je váš útok na jeho osobu jen pouhou osobní mstou. Ale hlavně. Je li to skutečně tak, že jste se neštítil chtít se tímto způsobem zviditelňovat, což je velmi, velmi neetické, pak sám sebe usvědčujete z jediného – jste jen ctižádostivý duševní zakrslík. Ti bývají neodbytní a velmi mstiví…

  • Jakub Fišer:

   Dobrý den Karle Karloviči, jak rád bych znal vaši totožnost, promiňte mi mé gramatické chyby, vážený příteli a nechte už to na pokoji… Vždyť je to opravdu hnusné vůči panu Hrubému… Nebaví mi už to, je pravda, že jsem nabízel panu Novotnému otisknutí té pohřební manéže, jak píšete. Nepopírám a nikdy jsem nepopíral, ale zviditelnění, no to snad není pravda.. Já jsem se do ničeho necpal, ale kdo jiný to měl udělat, než já. Když mi o to požádala rodina, nikoho nenapadám, já jsem s tím nezačal. Panu Novotnému jsem nikdy neublížil, nemám s ním probém, to on má problém zřejmě se mnou a strašně rád bych se s ním setkal. Milane, myslím, že jsem chytrý až moc, ve všech významech toho slova. Pojďte už toho nechat a pojďte někam na pivo. ahoj

   • šáš:

    Pánové Kůsi a Fišere, redakce LZ nemá kopie vašich občanských průkazů, nepřihlašujete se sem na svůj osobní účet pomocí bezpečného hesla (to paradoxně činím jen já), takže jste úplně stejně anonymní jako ostatní diskutující.

    Prohlášení vás obou jsou plná silných slov a ještě silnějších výrazů (zejména) na účet dr. No, ale jakmile se objeví někdo, kdo o dané věci něco ví, najednou vy nic, vy muzikanti, s ničím nemáte problém a všechny byste zahrnuli všeobjímající láskou, jen kdyby se oni, uličníci, nechali.

    Pane Karloviči, vítejte zpět! Chyběl jste tu.

 • Petr Kersch:

  Doporučil bych všem zde diskutujícím a „diskutujícím“, aby si prostřednictvím internetu vyvolali bibliografii dr. Vladimíra Novotného, trošku se nad tím přehledem zamysleli, porovnali to se svým vlastním literárním dílem, připomněli si fakt, že stárne každý člověk, že ve stáří se začnou každému přemýšlivému člověku vybavovat hlavně ty křivdy, které se staly jemu, že takový člověk se snaží zpočátku se tím nezabývat, nevzpomínat, ale to se úplně zvládnout nedá a při náhodných příležitostech se to projeví jak ve slovech tak i v činech. Až nastane váš čas, poznáte to taky.

Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
May 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
< Apr Jun >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

 • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
 • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
 • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
 • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody