opuštěná místa

do vydání Plže

dny
2
0
hodiny
0
6
minuty
5
5
sekundy
4
0

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuBylo nebylo, leč bylo to v Paříži, proto to určitě bylo, třebaže už vše proběhlo před několika dny a týdny. Přesto stojí za to se za nedávnou minulostí ohlédnout s ryze nostalgickým povzdechem („Jak se to mohlo stát?“) a posléze pokývat s porozuměním hlavou: „Ba, bejvávalo!“ Nuže, teprve teď, s menší časovou prodlevou, si v předvánočním rozpoložení můžeme povědět, co se v onom Parýzu kolem první adventní neděle odehrálo, dělo a konalo ve skutečnosti čili v realitě naprosto nevirtuální. Zvláště když naše média o tom nejúhlavnějším, co se v zemi galského kokrháče a zejména v její metropoli přihodilo, celou dobu záměrně mlčí zarytěji než němé z Portici. Co mlčí: vymýšlejí si.

Oficiálně se totiž dočítáme, že pařížský lid povstal kvůli nejrůznějším nynějším prezidentským a vládním opatřením, kvůli úpravám daní, kvůli zdražení benzínu atakdál. Z této příčiny se údajně zrodilo hnutí tzv. Žlutých vest a nyní se k němu srdnatě přidalo i aktivní sdružení takřečených Mariann, polonahých žen čili nahoře bez, pobíhajících po francouzské metropoli v prosincovém chladu jen (nahoře) v červených kápích. Demonstrantů byly mraky, policistů též, auta hořela a plála, národ upadal do nepříčetnosti a předvánoční nákupní horečka brala za své. Přitom se u nás natruc nikde doopravdy neřeklo ni slůvkem jediným neutrousilo, o co šlo a co se opravdu událo. Totiž: šlo o Sochu. Nelze popřít, že nejpeprnější záminkou a nestravitelnou příčinou vedoucí k nedávným masovým protestům v Paříži se stal plzeňský básník Jan Socha a jeho verše.

Pořád netušíte, o co šlo? Povězme si to tudíž černé na bílém. Rozvraceči a podvraceči příslovečného pořádkumilovného života ve Francii se poměrně nedávno odhodlali k činu, jenž nebyl ničím jiným než nehoráznou provokací, ne-li příznačným políčkem veřejnému vkusu. Rozhodli se totiž přeložit (navíc do svých lstivých piklů a úkladů vtáhli dokonce i slovutnou překladatelku Eriku Abrams) do jazyka dávných Franků a posléze za zády a bez vědomí vlastního národa rovněž knižně vydat básně zmíněného Plzeňana. Což se v minulosti i v přítomnosti podařilo díky nepozornosti potomků Asterixů jen málokterému českému poetovi, pokud k tomu – jako příležitostně před listopadem 1989 – nedocházelo za hříšné státní peníze.

Neměl ale být a také nebyl vydán jen Socha, nýbrž i námi raději nejmenovaný severočeský básník R.. Vzhledem k tomu, že Francouzi ho neomylně pokládali podle příjmení za jednoho z mnoha do země přivandrovalých Němců, nedbali naň a veškeré rozhořčení, pohoršení a učiněné národní pozdvižení tudíž vzniklo výlučně a výhradně jako protest proti přetlumočení a uveřejnění Sochovy básnické sbírky ve městě nad Seinou. Kamkoli tenkrát člověk jen maně pohlédl a francouzská televize se v těchto záběrech až brutálně vyžívala, všude se tyčily nápisy, jež byly nepřetržitě hřímavě opakovány rozvášněnými zástupy Pařížanů: „Ni Socha! Ni Socha!! Ni Socha!!!“ Překládat věru netřeba. Škody na ulicích byly zarmucující, duševní šrámy v zemi však přetrvají o mnoho déle. Diplomaté si zoufají.

A co onen Socha? Plným jménem Jan Socha? Arciže se před rozhněvaným lidem pařížským skrýval seč mohl. Ani na Eifelovku nevystoupil, ani před Macrona nepředstoupil, ba údajně se pod šifrou Mistra Sochy ukrýval v muzejních sklepeních ve dnech, kdy bývá zavřeno. Kdo ví, jak to bylo! Francouzsky se arci nenaučil ani co by se za nehet vešlo. Snad jediné, co mu utkvělo v mysli, je ono zlověstné: „Ni Socha!“ (Čti: „Ni-so-šáááááááá…“) Český král prý sice z boje neutíká, leč plzeňský poeta prchl při první příležitosti. Žel netuše, že Středisko západočeských spisovatelů už organizuje celoroční demonstrace na protest proti pařížskému vydání básníkových textů. Inu, v Paříži bují hněv – a v Plzni? Závist.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«prosinec 2018»
PÚSČPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31EC

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody