opuštěná místa

do vydání Plže

dny
1
2
hodiny
1
4
minuty
3
9
sekundy
3
4

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuZatímco plzeňský a západočeský literární měsíčník Plž vstupuje do 17. ročníku své non-stop existence, náš nejstarší a i dle názorů hojných jiných osob zřejmě nejhodnotnější literárněkulturní internetový časopis Dobrá adresa (upřesněme, že dlouhodobě vydávaný s podtitulem Kulturně společenský časopis na internetu) na konci loňského roku kormutlivě zanikl. Dovršil ve vší tichosti svůj 19. ročník a tiše zacouval k propadlišti dějin.

Proč však Dobrá adresa víceméně nečekaně či nenadále zanikla? Baže, proč asi zanikají literární a kulturní časopisy? Někdy jde o peníze až v první řadě a nutno říci, že Dobrá adresa byla vůbec prvním kulturním periodikem fungujícím na internetu, které obdrželo podporu a především se těšila porozumění Ministerstva kultury, to však již v posledních letech přestalo platit. Když časopis začínal (v dávném roce 2000, čili o dva roky dřív než Plž), stal se jeho šéfredaktorem literární kritik Radim Kopáč, pak jej ve vedení měsíčníku vystřídala jiná, nemálo zvučná jména. V závěrečné etapě jednotlivá čísla střídavě připravovala trojice výrazných osobností (abecedně Michal Šanda, Jakub Šofar a Štefan Švec), takže Dobrá adresa měla trojjediného šéfredaktora, což je v dějinách literárněkulturního časopisectví nemalé unikum. Posléze, během několika posledních let, přicházel časopis na svět pouze díky nezměrně obětavému úsilí básníka a prozaika Michala Šandy – a připomeňme, že o grafickou podobu periodika se od počátku staral Jakub Tayari (svého času známý též jako grafický úpravce obtýdeníku Tvar). Leč nic netrvá věčně a ani energie nadšenců čili soudobých kulturgründerů nebývá ni nekonečná, ni bezedná. Jednoho krásného dne se vychřadne a tím pádem se vytratí i časopis, neboť se nenajde nikdo, kdo by převzal pomyslnou štafetu.

Dobré dílo se chválí samo a možno říci, že rovněž Dobrá adresa by se mohla bez uzardění chválit, pochválit i vychválit. Tři stovky čísel časopisu, to je obrovská suma kulturně společenské invence i inspirace. Bude scházet, bude náramně scházet. Což není vůbec, ale vůbec dobré ani dobře.


jeden komentář k „Dobrá adresa není dobrá, neb už jí není!“

  • Ivo Fencl:

    Škoda! Kéž se M. Šanda po oddechu projektu znova s někým chopí. Ten někdo zrovna nemusí být miliardář, ale…

přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«leden 2019»
PÚSČPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody