opuštěná místa

do vydání Plže

dny
2
0
hodiny
0
5
minuty
1
9
sekundy
0
6

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuZatímco plzeňský a západočeský literární měsíčník Plž vstupuje do 17. ročníku své non-stop existence, náš nejstarší a i dle názorů hojných jiných osob zřejmě nejhodnotnější literárněkulturní internetový časopis Dobrá adresa (upřesněme, že dlouhodobě vydávaný s podtitulem Kulturně společenský časopis na internetu) na konci loňského roku kormutlivě zanikl. Dovršil ve vší tichosti svůj 19. ročník a tiše zacouval k propadlišti dějin.

Proč však Dobrá adresa víceméně nečekaně či nenadále zanikla? Baže, proč asi zanikají literární a kulturní časopisy? Někdy jde o peníze až v první řadě a nutno říci, že Dobrá adresa byla vůbec prvním kulturním periodikem fungujícím na internetu, které obdrželo podporu a především se těšila porozumění Ministerstva kultury, to však již v posledních letech přestalo platit. Když časopis začínal (v dávném roce 2000, čili o dva roky dřív než Plž), stal se jeho šéfredaktorem literární kritik Radim Kopáč, pak jej ve vedení měsíčníku vystřídala jiná, nemálo zvučná jména. V závěrečné etapě jednotlivá čísla střídavě připravovala trojice výrazných osobností (abecedně Michal Šanda, Jakub Šofar a Štefan Švec), takže Dobrá adresa měla trojjediného šéfredaktora, což je v dějinách literárněkulturního časopisectví nemalé unikum. Posléze, během několika posledních let, přicházel časopis na svět pouze díky nezměrně obětavému úsilí básníka a prozaika Michala Šandy – a připomeňme, že o grafickou podobu periodika se od počátku staral Jakub Tayari (svého času známý též jako grafický úpravce obtýdeníku Tvar). Leč nic netrvá věčně a ani energie nadšenců čili soudobých kulturgründerů nebývá ni nekonečná, ni bezedná. Jednoho krásného dne se vychřadne a tím pádem se vytratí i časopis, neboť se nenajde nikdo, kdo by převzal pomyslnou štafetu.

Dobré dílo se chválí samo a možno říci, že rovněž Dobrá adresa by se mohla bez uzardění chválit, pochválit i vychválit. Tři stovky čísel časopisu, to je obrovská suma kulturně společenské invence i inspirace. Bude scházet, bude náramně scházet. Což není vůbec, ale vůbec dobré ani dobře.


One Response to “Dobrá adresa není dobrá, neb už jí není!”

  • Ivo Fencl:

    Škoda! Kéž se M. Šanda po oddechu projektu znova s někým chopí. Ten někdo zrovna nemusí být miliardář, ale…

Leave a Reply

kniha týdne

vybiralova_spoust
září 2019
púsčpsn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
< srp říj >

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • šáš { Tak tohle mě opravdu upřímně pobavilo (i když vím, že takovým věcem by se člověk... } – 01. 09. 18:24
  • Milan Šedivý { No sláva na nebesích, konečně jste to akceptoval. Však jsem vás již dříve, když jste... } – 17. 08. 23:26
  • Milan Šedivý { Z téhle odeonské edice jsem četl 86 titulů, ale Sosnora mi ještě hříšně nepadnul do... } – 03. 08. 8:40
  • šáš { Předplatné lze pořídit ZDE + v článku je zmiňován email, tam by se Vás (jí)... } – 31. 07. 21:47

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody