opuštěná místa

do vydání Plže

dny
1
4
hodiny
1
9
minuty
2
9
sekundy
4
8

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuUž mnohokrát jsme napsali a konstatovali, že tradiční anketa Lidových novin o tzv. Knihu roku není ničím jiným než naprosto nahodilou anketou těžící z neméně nahodilé (někdy až tragikomické) četby jednotlivých respondentů. Však i redaktor deníku Petr Kamberský ve svém komentáři připustil, ne-li dokonce volky nevolky zdůraznil, že nejde o žádnou soutěž, nýbrž toliko o čtenářskou anketu. V té ostatně skoro nikdy neuspěje kniha vydaná v první polovině kalendářního roku, poněvadž na žádnou z nich si mnohdy skoro nic nečtoucí účastníci ankety už zjevně nepamatují. Načež jmenují jednou Bibli, podruhé odbornou publikaci v cizozemštině. K takzvanému triumfu v anketě kolikrát stačí všehovšudy hrstička hlasů, přičemž nejednou málo povolaných. Občas o vítězi ankety rozhodují hlasy novinářů, u nichž často lépe nevědět, co čtou, čtou-li vůbec.

palan_divocina Rovněž tentokrát jistý počet anketních hlasů získala vítězná kniha z „nesoutěže“, která si však uznání dozajista zaslouží – soubor knižních rozhovorů Raději zešílet v divočině (Prostor), jejž s výmluvným podtitulem Setkání s šumavskými samotáři připravili literát Aleš Palán a fotograf Jan Šibík. Ze známých osobností pro ni hlasovali Vladimír Just a Jiří Trávníček, z literátů zvláště Hana Mornštajnová a dále několik žurnalistů. Je to knížka nevyrovnaná, některé rozhovory se povedly, jiné nikoli. Jak ale stvrzuje Aleš Palán, oslovované spojuje „přirozená, autentická mystika“ a „spiritualita spíše plachá, připomínající ryzí formu věrouk mimo náboženské obce a sakrální stavby“. Což jistěže není pouze šumavské specifikum, neboť platí, že „výjimečný a fascinující je vždycky jen konkrétní život konkrétního člověka“. Například příběh Romana Szpuka, básníka a blouznivce ze šumavských hvozdů.

V době, kdy se kolikrát více než právem stydíme za naše lidem zvolené zástupce, jejichž názorotvorný vliv pohříchu nepřekračuje hopsání kolem ohníčku s červenými trenkami, ohlas knihy šumavských rozhovorů stvrzuje zjevný zájem i o život v ústraní, daleko od lživých médií. V něm určitě nezešílíte.


přidat komentář

kniha týdne

lipar_komponent

kalendář

«leden 2019»
PÚSČPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

dívka týdne

divka_tydne_296

komentáře

  • Ivo Fencl { Ano, Věře Saudkové to náleží, ale například při čtení knih Reinera Stacha o samotném Kafkovi... } – 19. 03. 9:30
  • Ivo Fencl { Škoda! Kéž se M. Šanda po oddechu projektu znova s někým chopí. Ten někdo zrovna... } – 13. 01. 16:28
  • šáš { Za mě zatím nejlepší díl. Jen dvě věci vytknu: poručík Vondráček měl nějak málo prostoru... } – 06. 01. 21:25
  • Milan Čechura { Ano, jak jsem tak rozjímal a také, přiznám se, trochu (no, spíš více) fabuloval, vůbec... } – 31. 12. 9:19

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody