opuštěná místa

do vydání Plže

dny
2
0
hodiny
0
6
minuty
5
4
sekundy
0
3

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuUž mnohokrát jsme napsali a konstatovali, že tradiční anketa Lidových novin o tzv. Knihu roku není ničím jiným než naprosto nahodilou anketou těžící z neméně nahodilé (někdy až tragikomické) četby jednotlivých respondentů. Však i redaktor deníku Petr Kamberský ve svém komentáři připustil, ne-li dokonce volky nevolky zdůraznil, že nejde o žádnou soutěž, nýbrž toliko o čtenářskou anketu. V té ostatně skoro nikdy neuspěje kniha vydaná v první polovině kalendářního roku, poněvadž na žádnou z nich si mnohdy skoro nic nečtoucí účastníci ankety už zjevně nepamatují. Načež jmenují jednou Bibli, podruhé odbornou publikaci v cizozemštině. K takzvanému triumfu v anketě kolikrát stačí všehovšudy hrstička hlasů, přičemž nejednou málo povolaných. Občas o vítězi ankety rozhodují hlasy novinářů, u nichž často lépe nevědět, co čtou, čtou-li vůbec.

palan_divocina Rovněž tentokrát jistý počet anketních hlasů získala vítězná kniha z „nesoutěže“, která si však uznání dozajista zaslouží – soubor knižních rozhovorů Raději zešílet v divočině (Prostor), jejž s výmluvným podtitulem Setkání s šumavskými samotáři připravili literát Aleš Palán a fotograf Jan Šibík. Ze známých osobností pro ni hlasovali Vladimír Just a Jiří Trávníček, z literátů zvláště Hana Mornštajnová a dále několik žurnalistů. Je to knížka nevyrovnaná, některé rozhovory se povedly, jiné nikoli. Jak ale stvrzuje Aleš Palán, oslovované spojuje „přirozená, autentická mystika“ a „spiritualita spíše plachá, připomínající ryzí formu věrouk mimo náboženské obce a sakrální stavby“. Což jistěže není pouze šumavské specifikum, neboť platí, že „výjimečný a fascinující je vždycky jen konkrétní život konkrétního člověka“. Například příběh Romana Szpuka, básníka a blouznivce ze šumavských hvozdů.

V době, kdy se kolikrát více než právem stydíme za naše lidem zvolené zástupce, jejichž názorotvorný vliv pohříchu nepřekračuje hopsání kolem ohníčku s červenými trenkami, ohlas knihy šumavských rozhovorů stvrzuje zjevný zájem i o život v ústraní, daleko od lživých médií. V něm určitě nezešílíte.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«leden 2019»
PÚSČPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody