opuštěná místa

do vydání Plže

dny
-1
-4
hodiny
-1
-1
minuty
-1
-7
sekundy
-5
-9

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuPoměrně nedávno utrousil význačný český prozaik o Obci spisovatelů (rozuměj i o jeho regionálních polopobočkách), že představuje naprosto nepodivuhodnou sešlost tetek a strejců, nad nimiž nebo nad níž nestojí za to mudrovat. Možná by našel v členstvu Obce i pár výjimek, ty však pouze potvrzují pravidlo, popravdě však takových spolků na jedno brdo existuje vícero. Pilně si navzájem vyměňují čestná uznání, blahopřejné dopisy nebo diplomy – přesněji řečeno, jak čteme, „desky s diplomem“, přičemž ty desky mají nepochybně vyšší hodnotu než do nich vložený diplom.

Sešlost je však sešlost, a když se v ní něco nesešlého sejde, není to ani z očí, ani z mysli. Od jistého data OS vydává tzv. N.O.S. čili Noviny Obce spisovatelů, a to je počteníčko nad počteníčko, jako kdyby se Obec vrtěla před zrcadlem a švitořivě se tázala, kdopak je ta nejkrásnější. Tentokrát přišla řada na první místopředsedkyni Obce spisovatelů, ostravskou básnířku Lydii Romanskou, o níž se u příležitosti jejího životního jubilea z nepodepsané zprávičky dovídáme, že „Lydie slaví a je slavena“. Ve skutečnosti autorka slaví po svém: vodí na akce Obce téměř za ručku páně Milana Blahynku co osvojeného medvěda, ačkoli je to normalizační lišák, zaslepeně zahleděný do prý nepřekonaných a nestárnoucích tzv. pětatřicátníků z předlistopadových časů. Baže, láska je mocná čarodějka.

Co dál? Samotná jubilantka též přispěla do Nosu – článečkem nazvaným Posmutnělý hlas z Ostravy. Posmutnělý, jelikož v Ostravě prý básníci a spisovatelé nespolupracují nebo jen málo. Přestože o práci členů OS není ve městě zájem, Romanská doufá, že se Ostrava „ze své letargie brzy vzpamatuje“. Proč, jářku, vyhrožuje? Leč není tolik zle, poněvadž údajně je v severomoravské metropoli – žasněte! žasnouce žasněme! – „slyšet o Milanu Blahynkovi,“ jásá Lydie Romanská a veleskromně dodává, že také je v kraji „slyšet o Lydii Romanské“. To je úžasné, neboť, jak vlastenecky konstatuje paní Lydie, „i z Ostravy se dá dohlédnout široko daleko“. Někdy i slyšet až na špičku vlastního nosu.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«leden 2019»
PÚSČPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

dívka týdne

divka_tydne_297

komentáře

  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46
  • Ivo Fencl { Ano, Věře Saudkové to náleží, ale například při čtení knih Reinera Stacha o samotném Kafkovi... } – 19. 03. 9:30

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody