opuštěná místa

do vydání Plže

dny
1
2
hodiny
1
4
minuty
4
5
sekundy
5
1

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuUž více než pětadvacet let vychází občasník Babylon a bývaly šťastné doby, kdy byl volně k dostání i v univerzitních knihovnách nebo v prestižních knihkupectvích. V současnosti se honosí podtitulem Studentský list pro seniory a pořád ho rediguje Petr Placák, někdejší ikona literárního undergroundu a nynější ikona českého monarchismu. Složení redakce se příliš nemění, teď v ní figurují kupříkladu Josef Mlejnek jr., Erik Lukavský, básník Ticho, Vít Zavadil nebo Viki Shock. Básníci, kulturologové, politologové… Nyní Babylon vychází v tištěné podobě pouze čtyřikrát ročně, stal se z něho tudíž novinový čtvrtletník. Má kolem pěti stovek předplatitelů (což vzhledem k jeho zaměření není zase až tak málo), jenže z předplatného se pokryje stěží čtvrtina výrobních a dalších vydavatelských nákladů.

Neštěstí však nechodí pouze po horách, ale i po nonkonformních časopisech. Skoro čtvrtstoletí vydávání uvedeného periodika finančně podporovalo Ministerstvo kultury České republiky (na základě grantového řízení), to však jednoho nekrásného dne skončilo. S obskurním odůvodněním, že Babylon má „úzký ideový profil“. Což je absurdum nad absurdum, navíc můžeme konstatovat, že některé časopisy, ba i renomovanější, by daly hodně za to, aby nějaký „ideový profil“ měly. Třeba i úzký, užší nebo klidně i nejužší. Popravčí sekera žel dopadla právě na rebelský a vzdoruplný „seniorský“ list Babylon, ostatně vznikající v naprosté většině bez nároku na honorář.

Není divu, že redakce časopisu shání další předplatitele, přičemž má čtenářům po léta i teď co nabídnout. Existuje mail, ale přihlásit se k odběru určitě lze i jiným způsobem. Babylon si vytyčil jediný cíl do budoucnosti: zůstat nezávislý. Pochopitelně někdy i s rizikem, že tuze přestřelí nebo že může mít zjednodušující pohled na věc – jenže která kulturní periodika se tím neprohřešují, ne-li mnohem častěji? Předplatné přijde na 250,- korun českých ročně a v Babylonu mají za to, že je to cena jednoho lepšího (a často i horšího) oběda. Zrovna v tom se mýlí, měli by v redakci chodit na lacinější obědy, leč časopis stojí za přečtení – a to i za mnohem větší cenu. Buďme proto Babylonu co nejvíce nápomocni! Možná zanikne, ale toho bohdá nebude, že by z boje utíkal.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«únor 2019»
PÚSČPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728EC

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody