opuštěná místa

do vydání Plže

dny
1
2
hodiny
1
4
minuty
4
6
sekundy
2
6

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuUž je to pár let, kdy se seběhlo toto: na mezinárodní lingvistické plus literárněvědné konferenci během přestávky obcházel české znalce literatury významný ostravský jazykozpytec a snažně je přemlouval, aby ve svém referátu použili či používali přechodníků. S tím, že přechodníky si to nesporně zaslouží a výrazově i mluvnicky bohatá čeština, náš chrám i naše tvrz, o nic méně. Rádi jsme mu vyhověli a rezultátem bylo nejpřechodníkovější vědecké sympozium ve třetím tisíciletí.

Arci, přechodníky jsou zčásti anachronismus, zčásti archaismus, leč natolik neškodný! Ne-li přímo něžně neškodný. Nicméně zcela přirozeně umožňují vytvořit v češtině frekventovaná souvětí „s několika řetězenými větami přívlastkovými a neopakovat pořád dokola spojovací vztažné zájmeno který“, jak soudí expert. Přesto se v češtině používají jen velice zřídka, zatímco v jiných jazycích, ať slovanských, germánských či románských, se uplatňují běžně. Nyní se však staly bůhvíproč kdekomu trnem v oku a někteří líní kantoři ve shodě s mnoha línými žáky bubnují na poplach, ať přechodníky vymizí ze škol a že by se už neměly učit. Je to přitom plané bubnování pro plané bubnování: vždyť ve víceméně závazných RVP (Rámcových vzdělávacích programech) už přechodníky dávno nefigurují. Učitelé se o nich mohou zmínit, vysvětlit jejich funkci a smysl, leč nejde o povinné učivo. To přitom není složité: pochopit rozdíl mezi jsa – jsouc – jsouce by neměl být žádný větší problém. Pokud z testu z češtiny loni propadl každý desátý maturant, existence přechodníků nemá na jejich nižší inteligenci sebemenší vinu.

Přechodník je mrtev. Ať žije přechodník! (Radio Praha)

V literární tvorbě se ovšem přechodníky mohou objevit už jen ve velice stylizované, ne-li parodované podobě. Jen si zkusme teoreticky představit názvy jako Báječná léta jsouce pod psa (jestlipak je to správně?) nebo namátkou Jsa darebákem. Kniha V srpnové žízni by se mohla nazývat Jsa v srpnové žízni i Jsouc v srpnové žízni, což věru nehrozí. Přesto si přechodníky zaslouží dlouhodobou amnestii a náramně vlídné zacházení. Čímž jsme si jisti o nich píšíce.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«únor 2019»
PÚSČPSN
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728EC

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody