opuštěná místa

do vydání Plže

dny
1
2
hodiny
1
4
minuty
1
2
sekundy
3
8

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebooku„Už řadu let mě žádná kniha tak nezklamala jako tahleta,“ postýskl si člověk v literatuře se příkladně orientující. Každý může mít své gusto a též má své gusto, proto titul, který dotyčného znalce natolik otrávil, ani nejmenujme. Když však v oné publikaci listujeme, shledáme, že autor či autorka „děkují za podporu“ Nadaci Visegrad Fund – čili mezinárodnímu fondu zaměřenému i na literární počiny v tzv. zemích Visegrádu. Proč ne, jsme lidé přející. Vzápětí se ale dovídáme, že „kniha byla dokončena“ za finanční podpory Nadace Český literární fond, další renomované instituce. Jako kdyby „Visegrád“ zaplatil první půlku a takzvaný „Litfond“ druhou půlku! Navíc někdo musel vydání knihy doporučit. Všichni se zřejmě nadoporučovali, instituce se pospojovaly, leč mohlo se i pořádně šlápnout vedle.

Analogická kódová znamení se poměrně často vyskytují též v jiných knihách. Například: Vydáno s podporou Ministerstva kultury ČR. Případně: Vydáno s finanční podporou Ministerstva kultury ČR. Také se to dá vyjádřit mnohem šarmantněji: „Nakladatelství X. děkuje nadaci Y. za laskavou finanční pomoc při vydání této knihy.“ To je jiná, povětšinou verbální záležitost, proto se vraťme k udělování zmíněných podpor, arciže finančních. Občas se o ně zaslouží rovněž Státní fond kultury ČR. Na jinou podporu, totiž morální, o kterou by pisatelé mnohdy tuze stáli, nedojde zpravidla zhola nikdy.

Ministerstvo, Státní fond, Visegrád… To jsou všechno velevznešené nálepky. Jenže jejich činovníci o finančních podporách nerozhodují, na to mají příslušné komise a v nich zasedají lidé více i méně znalí. Tudíž i omylní, nejednou převelice omylní. Proč tak soudíme? Poněvadž každou chvíli čteme náramně zajímavou nebo dokonce vynikající knižní novinku (původní nebo překladovou), která se vůbec žádné institucionální podpory nedočkala, ačkoli by si ji – což bývá zejména z odstupu času tuze zjevné – každopádně zasloužila. Takže by stálo za to trochu pozměnit zvyky a v publikacích by se mohlo povinně objevovat jiné výrazné dobrozdání svého druhu, totiž: „Vydáno s nepodporou Ministerstva kultury ČR.“ Což někdy může znamenat, že půjde o velice dobrý, ba dokonce zaručeně dobrý titul.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«duben 2019»
PÚSČPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody