opuštěná místa

do vydání Plže

dny
-1
-5
hodiny
0
-7
minuty
0
-7
sekundy
-1
-6

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuČlenstvo Spolku českých bibliofilů (SČB) není bůhvíjak rozsáhlé, shromažďují se však v něm sice nepříliš početní, o to však skutečnější a roduvěrnější bibliofilové čili milovníci knih: rozuměj knižní kultury, krásné literatury i výtvarného kumštu. V posledních letech stojí v čele Spolku obětavý nadšenec dr. Petr Ladman, který ve spolupráci s výborem SČB rediguje též dvakrát ročně vydávané Zprávy Spolku českých bibliofilů. Každé číslo tohoto pozoruhodného periodického občasníku by stálo za samostatnou hodnotící informaci, zůstaňme ale u jednoho mimořádného příspěvku nejnovějších spolkových Zpráv: u výběrové bibliografie básníka a kulturního všeznalce Gustava Erharta.

Komu v daném konstatování cosi chybí, pro tyto náročné oči upřesněme, že jde o dr. Gustava Erharta a o jeho bibliografii literárních prací za období 2012 až 2018, která ve Zprávách vychází už potřetí a navazuje na dřívější bibliografické soupisy, uveřejněné v roce 2006 a 2011. Věnujme však pohled plný obdivu toliko soupisu nejnovějšímu a potěšme se, že na prvním místě tu jsou uvedeny autorovy vlastní básnické práce, které našly své vyvrcholení v souborném vydání Erhartových knih veršů pod souhrnným názvem Poezie (Větrné mlýny, Brno 2015). Mimořádný význam má znamenitý knižní svazek Na křižovatkách imaginace, obsahující erudované studie o umění a literatuře (Pulchra, Praha 2017). Uvedený soupis nyní čítá přes čtyři strany jednotlivých položek, v nichž se přesvědčivě zrcadlí až neuvěřitelná Erhartova znalost jednak dekadence a vůbec modernity z přelomu století, jednak umění surrealistického a poté surreálného – včetně eruditova zájmu o tzv. prokleté tvůrce. Autor píše rovněž o literární kultuře české, leč teď oceňme jeho pronikavé vhledy do moderního literárního a výtvarného umění zahraničního. Pár příkladů: Stať o britské avantgardě. Úvaha o životní pouti a tvorbě Hugo von Hofmannstahla. Iluminismus jasnozřivého šílenství u Leonory Carringtonové. Osud a básnické dílo Stefana George. Glosa o „bibliofilu gastronomickém“ nebo o múze Stéphana Mallarmé.

Sečteno a zváženo: Gustav Erhart je vyhraněnou osobností českého vzdělanectva. Ergo Spolek českých bibliofilů, jehož je agilním členem, se jím může pyšnit.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«červen 2019»
PÚSČPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody