opuštěná místa

do vydání Plže

dny
-1
-5
hodiny
0
-7
minuty
0
0
sekundy
0
-8

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuAž do konce června mohou zvídaví i zvědaví návštěvníci navštívit unikátní pražskou výstavku, která probíhá v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR na Národní třídě (vstup zdarma!) a kterou zorganizoval Filosofický ústav AV ve spolupráci s dalšími institucemi (zvláště díky jejich zápůjčkám), zejména s amsterodamskou Embassy of the Free Mind – a také s Rosekruciánským nadačním fondem v Praze. Výstava se nazývá Božská moudrost – Boží příroda a má výstižný podtitul: Rosekruciánské manifesty, Evropa a české země v 17. století.

Málo se ví, že zmíněné století počínalo na tehdejší poměry až neskutečně hojným vydáváním knih pojednávajících o racionálním plus iracionálním vědění. Tato myšlenková ofenziva bývá spojena právě s rosenkruciánskými spisy a z našeho pohledu především s jejich žákem a pokračovatelem Janem Amosem Komenským a jeho ideálem pansofie a panharmonie. Tehdy šlo o víru v hermetické přetvoření světa a zkoumání přírodních sil jako posvátného aktu (doporučovalo se bezplatné léčení nemocných), čemuž se věnovali zejména alchymikové (k jejichž šlechtickým mecenášům patřil i Petr Vok z Rožmberka). Některé převzácné vystavované tituly vlastní i naše Národní knihovna, Knihovna Národního muzea nebo Strahovská knihovna. Nikoli náhodou na prvním místě v katalogu figuruje věhlasná rosekruciánská Fama Fraternitatis (poprvé 1614) a jiná díla Johanna Valentina Andreae, jednoho z duchovních učitelů našeho Komenského. Zvíme též, co podle slov svých mluvčích rosekruciánské bratrstvo hlásá: hodlá „sloužit Bohu a bližním, objevovat přírodu a využívat její tajemství k užitku křesťanského světa a oslavovat jméno Boží“. Nic jiného prý „bratři neznají, o nic jiného neusilují, nic jiného nechtějí“.

Z důstojné výstavky prostřednictvím těchto veleděl ze začátku 17. století vpravdě dýchá a vyzařuje moudrost věků. Jenže věky jsou i nemoudré. První rosekruciánské manifesty byly označovány za „nádherné světlo“, které mělo a mohlo prozářit „nadcházející věk“. Neprozářily: přišla nelítostná třicetiletá válka, počínající pražskou defenestrací a vrcholící londýnskou královraždou. Rosekruciáni byli záhy umlčeni nebo zle pronásledováni. V Praze se teď jejich moudrosti opět dopřává slyšení.


přidat komentář

kniha týdne

zvonar_dejiny

kalendář

«červen 2019»
PÚSČPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

dívka týdne

divka_tydne_298

komentáře

  • Milan Šedivý { Kdeže novou sbírku, je-li řeč o příležitostném výběru dříve převážně již všude možně publikovaných básní!... } – 05. 05. 22:47
  • šáš { Přiznám se, že tuhle knížku se mi k maturitě nepovedlo zdolat ani napodruhé. Nakonec to... } – 15. 04. 20:21
  • Petr Kersch { Doktor Václav Franc a časopis Čaj jsou dnes literárními pojmy, které si skutečně zaslouží pozornost... } – 03. 04. 20:09
  • Ivo Fencl { Jsou i další doyeni od K, ne asi tak dobří, ale vyššího už věku: Klíma... } – 31. 03. 19:46

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody