opuštěná místa

do vydání Plže

dny
-4
-2
hodiny
0
-8
minuty
-5
0
sekundy
-5
-3

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuNebývá zvykem s patřičnou úctou připomínat nedožité devadesáté páté narozeniny, nicméně to nebývá ani trochu na škodu, učiní-li se tak. Tentokrát se o dobrý skutek tohoto druhu zasloužila Městská část Prahy 4, která zejména z iniciativy Vysoké školy kreativní komunikace (sídlící v této pražské čtvrti) připravila nemálo impozantní výstavu s názvem Život a dílo Josefa Škvoreckého. Výstava byla pro veřejnost zahájena v den spisovatelových narozenin (čili 27. září) a potrvá na Nuselské radnici až do konce letošního října. Nikoli náhodou měl na vernisáži dané expozice určující slovo zakladatel Společnosti Josefa Škvoreckého (dále: SJŠ) a spiritus agens předkládaného výstavního projektu Václav Krištof.

Stojí za zmínku, že uvedená Společnost JŠ vznikla zakrátko po listopadu 1989 a od jiných tehdy založených nebo i starších literárních společností podobného ražení se lišila především v tom, že šlo o instituci, která se jako málokterá jiná věnovala osudům a zejména dílu žijícího tvůrce, tehdy teprve pětašedesátiletého Škvoreckého. Navíc žijícího v exilu – a soustavný zájem o exilové literáty je i teď v českých zemích naprostou výjimkou. Cožpak se v našich končinách někdy ustavila kupříkladu Společnost Milana Kundery, která by důkladně zmapovávala namátkou autorovy začátky, dala dohromady jeho tvůrčí bibliografii a podobně? Na svět nepřišla ani Společnost Václava Havla, takže existenci SJŠ můžeme do určité míry srovnávat pouze s působením Společnosti Bohumila Hrabala. Ta je však už drahný čas „uspána“, zatímco Společnost Josefa Škvoreckého se pořád má k světu.

Autor Zbabělců nebo Legendy Emöke a dalších významných knih vydechl naposledy 3. ledna 2012 v Torontu, kde žil více než čtyřicet let – a na výstavě můžeme spatřit mimo jiné i „skromný kámen, skromný hrob“, jak napsala Zdena Salivarová: totiž fotografii autorova náhrobku. Nebo se seznámit s řadou dalších zajímavých dokumentů. Především je ale „životu a dílu“ našeho novodobého literárního klasika takto důstojně vzdána náležitá pocta. Dík arciže patří i organizátorům této podnětné akce.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_sesuv
únor 2020
púsčpsn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
< Jan bře >

dívka týdne

divka_tydne_38_0

komentáře

  • Jan Sojka { Vladimíre, když už to řešíme takto, budiž tedy... Nevím, kde jsi přišel k tomu, že... } – 17. 12. 9:54
  • Vladimír Novotný { Milý H. Sojko, Ty ses ale rozpálil! Nejmenoval jsem, neboť problém je v obecné rovině,... } – 16. 12. 14:29
  • sojka jan { Vladimíre! Ty sice nejmenuješ, ale já tyhle hry na schovávanou absolutně neuznávám. Takže: ten "neumětel",... } – 09. 12. 18:42
  • šáš { Ani si netipnete? Já si totiž neskromně myslím, že vím. } – 23. 10. 17:45

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody