opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuNebývá zvykem s patřičnou úctou připomínat nedožité devadesáté páté narozeniny, nicméně to nebývá ani trochu na škodu, učiní-li se tak. Tentokrát se o dobrý skutek tohoto druhu zasloužila Městská část Prahy 4, která zejména z iniciativy Vysoké školy kreativní komunikace (sídlící v této pražské čtvrti) připravila nemálo impozantní výstavu s názvem Život a dílo Josefa Škvoreckého. Výstava byla pro veřejnost zahájena v den spisovatelových narozenin (čili 27. září) a potrvá na Nuselské radnici až do konce letošního října. Nikoli náhodou měl na vernisáži dané expozice určující slovo zakladatel Společnosti Josefa Škvoreckého (dále: SJŠ) a spiritus agens předkládaného výstavního projektu Václav Krištof.

Stojí za zmínku, že uvedená Společnost JŠ vznikla zakrátko po listopadu 1989 a od jiných tehdy založených nebo i starších literárních společností podobného ražení se lišila především v tom, že šlo o instituci, která se jako málokterá jiná věnovala osudům a zejména dílu žijícího tvůrce, tehdy teprve pětašedesátiletého Škvoreckého. Navíc žijícího v exilu – a soustavný zájem o exilové literáty je i teď v českých zemích naprostou výjimkou. Cožpak se v našich končinách někdy ustavila kupříkladu Společnost Milana Kundery, která by důkladně zmapovávala namátkou autorovy začátky, dala dohromady jeho tvůrčí bibliografii a podobně? Na svět nepřišla ani Společnost Václava Havla, takže existenci SJŠ můžeme do určité míry srovnávat pouze s působením Společnosti Bohumila Hrabala. Ta je však už drahný čas „uspána“, zatímco Společnost Josefa Škvoreckého se pořád má k světu.

Autor Zbabělců nebo Legendy Emöke a dalších významných knih vydechl naposledy 3. ledna 2012 v Torontu, kde žil více než čtyřicet let – a na výstavě můžeme spatřit mimo jiné i „skromný kámen, skromný hrob“, jak napsala Zdena Salivarová: totiž fotografii autorova náhrobku. Nebo se seznámit s řadou dalších zajímavých dokumentů. Především je ale „životu a dílu“ našeho novodobého literárního klasika takto důstojně vzdána náležitá pocta. Dík arciže patří i organizátorům této podnětné akce.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
May 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
< Apr Jun >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

  • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
  • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
  • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
  • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody