opuštěná místa

do vydání Plže

dny
0
-2
hodiny
-1
-2
minuty
-1
-8
sekundy
-1
-9

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuNemáme tím na mysli zahraniční turistiku nebo účast na literárních čteních, což bývá kolikrát dílo náhody: někdy náhody šťastné (prý i recitace Jana Sojky v Plovdivu), jindy náhody poněkud nešťastné čili případu neblahého nedopatření, kupříkladu když jde o sebevzhlíživé předvádění nejmenované české básnířky, považující se za nejlepší z nejlepších. Půjde o něco jiného: o vydávání české literatury v Bulharsku. Tady se můžeme opřít o zevrubný seznam všech přeložených děl tuzemské krásné literatury do bulharštiny, jejž sestavila bulharská bohemistka Vera Kaplicka Yakimova a jenž se týká sedmdesátiletého období 1944 až 2014. Je potěšitelné, že se častých převodů dočkala i česká klasika (včetně Hrabala, Havla, Kryla aj.), zaměříme se však raději na závěrečné údobí a na to, kteří čeští literáti byli v Sofii a jiných městech překládáni a vydáni rokem 2010 počínaje.

Stručně řečeno je přeložených titulů požehnaně a není zapotřebí je všechny vypočítávat. Překládána byla próza, poezie i drama. Až se nabízí povzbudivá nebo pozitivní otázka, kdopak ze soudobých domácích literárních tvůrců ještě nebyl (v uvedeném údobí) nebo byl málo v Bulharsku přeložen či překládán! Málokdy se ale usmálo štěstí na básníky či básnice a i výběr v této sféře nebyl bezchybný. Prozaikové však měli žně: mezi vydávanými literáty figurují (uvádíme je v abecedním pořadí) mj. Michal Ajvaz, Antonín Bajaja, Vladimír Binar, Radka Denemarková, Daniela Hodrová, Eva Kantůrková, Vladimír Macura, Jaroslav Rudiš, Petra Soukupová, Jáchym Topol, Tomáš Zmeškal a další.

Samostatnou pasáž si zasluhují překlady díla Milana Kundery: vyšlo z něho dohromady devatenáct svazků! Zamrzí, proklatě zamrzí, že v Bulharsku si už před časem přeložili – arciže z francouzštiny – také u nás téměř neznámé pozdní autorovy romány Pomalost nebo Ignorance. Z Kunderovy „pařížské řeči“ však byly přeloženy i jeho knihy esejů, u nás želbohu zcela nedostupné: Umění románu, Zrazené testamenty a Opona. Achich ouvej, toho se v Čechách ani na Moravě a ve Slezsku dočkáme jen stěží!


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_sesuv
listopad 2019
púsčpsn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
< říj pro >

dívka týdne

divka_tydne_38_0

komentáře

  • šáš { Ani si netipnete? Já si totiž neskromně myslím, že vím. } – 23. 10. 17:45
  • Milan Šedivý { Škoda, že neznámé jméno toho ledňáčka, požádal bych ho o nějaký humoristický román, ovšemže o... } – 21. 09. 22:37
  • šáš { Tak tohle mě opravdu upřímně pobavilo (i když vím, že takovým věcem by se člověk... } – 01. 09. 18:24
  • Milan Šedivý { No sláva na nebesích, konečně jste to akceptoval. Však jsem vás již dříve, když jste... } – 17. 08. 23:26

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody