opuštěná místa

do vydání Plže

dny
0
-1
hodiny
-2
-1
minuty
0
-4
sekundy
-1
-8

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuV tomto případě má slovo „rezident“ zcela mírumilovné vyznění. Běžnější je totiž vysvětlení, že kupříkladu rezident ruské rozvědky, který má na starosti Českou republiku, ložíruje ve Varšavě nebo ve Vídni a odtud úkoluje ruské velvyslanectví v Praze i poskoky z Pražského hradu. V tomto sloupku jde o jinačí význam: o tzv. rezidenty Českého literárního centra neboli o cizokrajné překladatele tuzemského písemnictví, jimž byl umožněn studijní či stipendijní pobyt v českých zemích. Pět z nich, zjevně nahodilý vzorek, nyní v Salonu odpovědělo na dvě anketní otázky: kterou českou knihu po roce 1989 považují za nejlepší a jestlipak současná česká literatura „může něco nabídnout světu“.

Odpověděl Francouz, Češka žijící v Německu, Polák, Arab a Američan. To nejlepší za třicet let je podle nich toto: Europeana Patrika Ouředníka. Životopisné knihy Oty Filipa. Stropy Zuzany Brabcové. Hned dvakrát byla jmenována Sestra Jáchyma Topola, která tudíž v této neoficiální anketě zvítězila. Ergo próza vydaná před čtvrtstoletím. V odpovědích na druhou otázku se zmiňují i jiná díla Jáchyma Topola. Každá anketa je přibližná, zajímavý by byl i „hlas“ bohemistických překladatelů z Velké Británie, Španělska a Latinské Ameriky, Itálie, Skandinávie, Ukrajiny a Ruska a z dalších středoevropských zemí. Žádný z nich ale nefiguruje mezi oslovenými či přítomnými „rezidenty“.

Pokud však i tuto poněkud namátkovou anketu vezmeme do určité míry za bernou minci, co z ní mimo jiné vyplývá? Že se v této rekapitulaci polistopadové české literatury nedostalo na starší, takříkajíc zavedené tvůrce z disidentských kruhů, například na chronicky přeceňovaného Ludvíka Vaculíka. Čest jeho generace mírně překvapivě zachraňuje pouze Ota Filip. Ten ale stejně jako Pařížan Ouředník patří k představitelům českého literárního exilu a Filip v cizině žil až do svého skonu. Také Topol se stává žijícím klasikem: letos se tento „mladý“ autor dožívá sedmapadesáti roků. Jak on, tak i žel již zesnulá Brabcová ovšem zazářili už v samizdatu. Takže z nových polistopadových prozaiků nezaujal dotázané rezidenty pohříchu vůbec nikdo. Má nás tudíž zaujmout jejich názor?


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_sesuv
listopad 2019
púsčpsn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
< říj pro >

dívka týdne

divka_tydne_38_0

komentáře

  • šáš { Ani si netipnete? Já si totiž neskromně myslím, že vím. } – 23. 10. 17:45
  • Milan Šedivý { Škoda, že neznámé jméno toho ledňáčka, požádal bych ho o nějaký humoristický román, ovšemže o... } – 21. 09. 22:37
  • šáš { Tak tohle mě opravdu upřímně pobavilo (i když vím, že takovým věcem by se člověk... } – 01. 09. 18:24
  • Milan Šedivý { No sláva na nebesích, konečně jste to akceptoval. Však jsem vás již dříve, když jste... } – 17. 08. 23:26

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody