opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuSoučasní vysokoškolští studenti leckdy nevědí pranic o klasikovi naší literatury Vladislavu Vančurovi (nespojují si ho ani s komedií Rozmarné léto), proč by měli něco tušit o prozaiku, scenáristovi a publicistovi Janu Procházkovi? O politickém činiteli minulého režimu, zesnulém již v dvaačtyřiceti. Ze zapomnění se ho nyní pokusila vzkřísit spisovatelka Lenka Procházková (autorka průměrná a stále průměrnější), která napsala doslov k nedávnému ruskému přetlumočení otcova románu Ať žije republika: přiklání se k tomu, že to je (spolu s románem Přestřelka a scenáristickou prózou Kočár do Vídně) vrcholné Procházkovo dílo. Tato kniha byla u nás v roce 2015 po padesáti letech reeditována.

Především Procházková tvrdí, že zmíněný román nenáleží do přihrádky „literatura pro děti a mládež“, ač popisuje zážitky dvanáctiletého chlapce na sklonku druhé světové války – a toto žánrové zařazení svádí na nedůvtipné nakladatelské redaktory. Neopírá však své tvrzení o nic vtipného ani důvtipného. Můžeme však odkázat alespoň na stanovisko významného moravského literárního historika Blahoslava Dokoupila, který má jasno: je to próza pro mládež. Možná Lenka Procházková literární dějepisectví podceňuje, za beznadějně nechápavé však zřejmě považuje i ruské čtenáře, jimž pro jistotu sáhodlouze v dovětku vysvětluje, že románový hrdina měl ze všeho nejraději kravku Julinu.

Není vyloučeno, že vzpomínky ne dětství v Ivančicích u Brna a na kravky na tamním sedláckém gruntě Procházka sepisoval, aby se odreagovával od tehdejší profese: přes své mládí byl kandidátem ÚV KSČ a několik let působil též v ideologické komisi ÚV KSČ. Vyvyšovali ho právě jako autora směřujícího k propagandisticky zjednodušujícímu vidění reality: připomeňme budovatelskou slátaninu Zelené obzory nebo již zmíněný „pohraniční“ román Přestřelka, věnovaný „památce 186 pohraničníků, kteří zahynuli při střežení hranic“ a při honech na tzv. narušitele. Jde sice o minulost, leč i přítomnost bývá ošemetná: o nové vydání románu se zasloužil Fond Jana Klimenta, pojmenovaný podle jednoho z největších hubitelů českého filmu. Teď se v jeho jménu želbohu podporuje chabá literatura.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
May 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
< Apr Jun >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

  • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
  • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
  • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
  • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody