opuštěná místa

do vydání Plže

dny
-5
-2
hodiny
0
-6
minuty
-2
-1
sekundy
-3
-2

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuNejde o běžné životní jubileum, nicméně důstojný či řádný důvod k oslavě je mimo veškerou pochybnost na světě a týká se Olgy Nytrové, předsedkyně (její zásluhou činorodého) Pražského klubu spisovatelů – a v této souvislosti připomeňme, že především obětavé organizátorky, ba i agilní iniciátorky pražského literárního života. Tato vysokoškolská pedagožka totiž na podzim vydala již třicátou (!) knižní publikaci, a tím se může pochlubit opravdu málokdo. Některé tituly (zvláště memoárové knihy s hereckou a filmovou tematikou) připravila ve spolupráci s dalším autorem či autorkou (kupříkladu s básnířkou Františkou Vrbenskou). Z odborného hlediska se věnuje především problematice dialogu mezi hodnotami, jak se také nazývá jedna její vědecká práce – a stojí za zmínku, že Nytrová rozlišuje hodnoty vyřčené a hodnoty živé.

Obojí se však může spojit či snoubit v hájemstvích poezie a právě básnické sbírky Olgy Nytrové jsou příkladem takové hodnotové symbiózy: živé je u ní vyřčeno a vyřčené je živé. Debutovala jako básnířka před dvanácti lety a její tvůrčí počiny v oblasti současné české poezie v přítomné chvíli završuje její sbírka nejnovější, vydaná pod názvem Silokřivky na hladině. Ve zkratce řečeno jde o (další) autorské vyznání poetična, nalézaného ponejvíce v poezii samé, ale i mimo poezii, zvláště v pomíjivých okamžicích každodennosti, leč i ve slavnostnějších, přetrvávajících prožitcích naší existence. Nepochybně výmluvné je posléze její přesvědčení, že taktéž tvůrčí víra a víra v tvorbě svým způsobem spoluotevírá „existenciálu ke spáse“. Bohumil Ždichynec se v úvodním slovu k dané sbírce nemýlí, pojmenovává-li autorčiny básně jako „svědectví o duši“.

Chybovati je však lidské a to pak bývá svědectví méně potěšující. Nakladatelství Časopis XB-1, které autorčiny „Silokřivky“ vydalo, grafickou úpravu sbírky vysloveně odbylo. A další stará bolest: jakmile knížka nemá redaktora, medle v ní mohou zůstat a také zůstávají nešťastné nesmysly, které pak radost z jubilejního knižního titulu poněkud kalí. Jenže i to bývá způsobeno „silokřivkami na hladině“.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_sesuv
prosinec 2019
púsčpsn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
< lis Jan >

dívka týdne

divka_tydne_38_0

komentáře

  • Jan Sojka { Vladimíre, když už to řešíme takto, budiž tedy... Nevím, kde jsi přišel k tomu, že... } – 17. 12. 9:54
  • Vladimír Novotný { Milý H. Sojko, Ty ses ale rozpálil! Nejmenoval jsem, neboť problém je v obecné rovině,... } – 16. 12. 14:29
  • sojka jan { Vladimíre! Ty sice nejmenuješ, ale já tyhle hry na schovávanou absolutně neuznávám. Takže: ten "neumětel",... } – 09. 12. 18:42
  • šáš { Ani si netipnete? Já si totiž neskromně myslím, že vím. } – 23. 10. 17:45

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody