opuštěná místa

do vydání Plže

dny
0
-2
hodiny
0
-7
minuty
-3
-5
sekundy
-2
-1

plz

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuSamozřejmě i mladice. Oč kráčí: obtýdeník či dvoutýdeník Tvar vyhlásil již potřetí čtenářskou anketu pod názvem Tvárnice, jejíž vítěz se následující kalendářní rok může těšit z milého, ale i zavazujícího titulu Kritik roku. Případně Kritička roku. Hlasuje se elektronicky, ergo tajně či potajmu, specifikum ankety však spočívá v tom, že respondent ankety nemůže přijít s vlastním kandidátem či kandidátkou a musí si, pokud se hodlá ankety zúčastnit, vybrat z nominace, kterou pokaždé čili již třetí rok dává dohromady redakce Tvaru (a rozumně do ní nezařazuje své členy).

Počítáme-li dobře a nikoho jsme nepřehlédli, v letošní nominaci figuruje – podobně jako v minulých ročnících – sedmačtyřicet nominantů. Je-li o jednoho méně nebo o jednoho více, toť lhostejno. Nehodláme ani v nejmenším danou nominaci nějak upřesňovat nebo umravňovat, věru nemáme v úmyslu navrhovat další jména. To je zcela v kompetenci redakčního teamu a v tomto směru proti gustu žádný dišputát. Upozornit chceme na jinou okolnost: totiž na fakt či skutečnost, že v nominaci dominují kritikové (jsou-li to opravdu kritikové hodní toho jména!) patřící ke střednímu, mladému či mladšímu pokolení. Pouze čtyři osoby, zhruba dvanáctina nominovaných, jsou dříve narozené: dvě z nich překročily šedesátku a dvě už i sedmdesátku. Stojí za zmínku, že skoro nikdo z tohoto kvarteta se nevěnuje literární kritice coby kritikus natus: jeden je romanopisec a hudebník, druhý básník a esejista apod. Pak není divu, že se těžiště ankety přenáší na pozdější věkové ročníky. Na třicátníky, čtyřicátníky.

Z toho vyplývá jediné: že Kritikem roku se na 99% stane reprezentant mladší generace literární kritiky a netřeba pochybovat, že to je ankety oučel hlavní. Proč ne? Těch pár starců je zastoupeno ponejvíce jen pro ozdobu, což nemusí nikterak vadit. Hrozí však, že se o vítězi či vítězce může rozhodovat v literární cukrárně a že si pak z laureátů budou v rámci rozmíšek mezi literárními časopisy například v Revolveru Revue aj. tropit pořádné, někdy i oprávněné šprýmy. Zvláště když cenou Tvárnice bude bůhvíproč zase uctěna nějaká ambiciózní mladice.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_sesuv
prosinec 2019
púsčpsn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
< lis Jan >

dívka týdne

divka_tydne_38_0

komentáře

  • šáš { Ani si netipnete? Já si totiž neskromně myslím, že vím. } – 23. 10. 17:45
  • Milan Šedivý { Škoda, že neznámé jméno toho ledňáčka, požádal bych ho o nějaký humoristický román, ovšemže o... } – 21. 09. 22:37
  • šáš { Tak tohle mě opravdu upřímně pobavilo (i když vím, že takovým věcem by se člověk... } – 01. 09. 18:24
  • Milan Šedivý { No sláva na nebesích, konečně jste to akceptoval. Však jsem vás již dříve, když jste... } – 17. 08. 23:26

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody