opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuhrad Šášov, Žiar nad Hronom, SlovenskoŠášovo putování po středním Slovensku neuniklo pozornosti místních obyvatel.  A díky nim se náš redaktor dozvěděl překvapivé informace o svém původu.  Šáš je totiž pravý a nefalšovaný hradní pán!

Před lety se jedna slovenská vědma nadýchala výparů ze sirného pramene a vyvěštila, že hradu střežícímu Hron se vrátí jeho pán. Obyvatelé vesničky Šášovské podhradie nenechali nic náhodě a od té doby každý rok na přelomu července a srpna pořádali hradní slavnosti, aby svůj hrad zviditelnili, a čekali.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Šáš si hradu s podezřele povědomým jménem všiml už při své první cestě Slovenskem, neměl  ale čas ho navštívit. Tentokrát bylo naštěstí všechno jinak. Šáš jako správná celebrita na svou oslavu dorazil s módním zpožděním, pokynul davu, který mu nadšeně provolával slávu, a vyrazil na obhlídku svého panství.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Šášův hrdinný prapředek dostal hrad darem za záchranu králova života při jedné „poľovačce na maca huňatého“. To, že předtím  krále svými ironickými poznámkami k nebezpečné akci vyprovokoval, je ovšem typicky šášovské.

Hrad pustne od 17. století, kdy byl vypálen.  Přesto se v něm zachovalo několik zajímavých detailů, jako např. výlevka vedle okna do kuchyně nebo obrovský krb v hradním sále. Více o šášově znovunalezené  nemovitosti  najdete tu i onde.


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
July 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
< Jun Aug >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

  • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
  • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
  • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
  • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody