opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookumyslenky_nahlas Myšlenky nahlasVeroniku Němcovou znají v Domažlicích a v jejich okolí především jako úspěšnou a zapálenou učitelku německého jazyka. Jenže, jak už to v životě bývá, zdání leckdy klame, a tak tu vedle zdatné germanistky máme i rodící se svéráznou básnickou osobnost. Autorka o sobě zatím dala vědět dvěma sbírkami veršů, v jejichž názvech se vše točí kolem „myšlenek“: ať už v prvotině Rozházené myšlenky, nebo v pořadí druhé sbírce Myšlenky Cik-Cak.

Jak už napovídají knižní tituly, leitmotivem básnických textů jsou rozličné nápady, postřehy a přípodotky, které básnířce nedaly spát a přiměly ji chopit se psacího náčiní. Verše mají nejčastěji formu krátkých úvah, mravních sentencí či zkrátka jen rad do života, ale najdeme i pokusy o avantgardnější vyjádření. Přestože má autorka občas až přespřílišnou potřebu poučovat a vytvářet velké pravdy (učitelská profese se asi nezapře), nechybí jí smysl pro humor a sebeironii, takže básně ve finále nevyznívají tak pateticky:

 

Štěstí je, když můžeš volně dýchat

Když tě nehoní VZP a finanční úřad

Když Tě rychlé auto nezabije

Když Tě nikdo na ulici neokrade a neubije…

 

Důležitou funkci zaujímá v básních naslouchající čtenář, se kterým autorka zapřádá důvěrný rozhovor a odhaluje mu své nitro. V introspektivně laděných verších pak na povrch vyplouvá mnoho poznaných pravd a životních zkušeností sdělitelných právě jen poezií. Introspekce nejednou přejde až ve zpovědní tón, v němž se pokora snoubí s radostí ze základních věcí života.

 

Děkuji za to, že mohu být,

že mám dvě ruce a že mohu snít.

 

I když by některým básním přeci jen slušela delší doba zrání a koncepci sbírek by výrazně prospělo konečné slovo editora, splnily knížky veršů svou roli. Veronika Němcová si vyzkoušela, že obstojí nejen v tichém myšlení pro sebe, ale i v uvažování nahlas, před čtenářským publikem. A v neposlední řadě si během úvah nad prázdným papírem jistě zodpověděla nejednu palčivou otázku, před níž ji postavila hektika života; ostatně psaní je vždy určitým druhem terapie.

Ten, koho básničky Veroniky Němcové zaujaly, může pokračovat v ochutnávání poezie na webovských stránkách vnemcova.webnode.cz, kde najde vedle fotografií z knižních křtů rovněž informace, jak si sbírky objednat.


2 Responses to “Myšlenky nahlas”

 • Míra:

  Dobrý den,
  dají se knížky paní němcové někde sehnat?
  Děkuji.

  • šáš:

   Podařilo se mi knížku objevit v eshopu Štěstíčko. Jinak webovky nefungují, recenzent dodal email na autorku, ale ta se ještě nevyjádřila.

Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
July 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
< Jun Aug >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

 • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
 • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
 • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
 • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody