opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuBuďme tajuplní jak hrady v Karpatech, nikoho raději nejmenujme a nic nepojmenovávejme, jelikož jde o princip, nikoli o personálie. Co se dá charakterizovat slovy, že i vedlejší trocha může poezii ne snad „zabít“, ale způsobit jí nedozírné škody? Můžeme tomu říkat i medvědí služba, medvídci však v tom jsou nevinně a napadají nás úplně jiná zvířátka chovaná v chlívcích.

Nuže, co se přihodilo: v nejmenovaném cizokrajném městě (navíc v zemi s příslovečnou básnickou tradicí) vyšla letos na podzim nejmenovanému českému básníkovi nejmenovaná sbírka lyrické poezie. Ano ve velice sličné knižní úpravě. Proti tomu žádná, jak se říkává i na fotbale. Jistě jde o uznání vůči dnešní české poezii a našemu poetovi (jméno neprozradíme, neboť je v tom též nevinně) můžeme srdečně, ač potajmu poblahopřát: komu se to poštěstí, aby se dočkal cizozemského vydání své básnické tvorby? Pak by ale měly veškeré chvalozpěvy a ovace natotata ustat: přinejmenším v okamžiku, kdy pohlédneme na ilustrace, jimiž nejmenovaný editor snad v dobrém úmyslu opatřil publikaci, rozuměj těmi „výtvory“, které pro uvedené vydání obstaral.

Co k tomu dodat, přežijeme-li pocity naprostého znechucení a zhnusení? Možná je to důkaz, že výtvarníci nemusí výtvarnému umění rozumět ani za mák a že mohou trpět takovou indolencí, až se dá mluvit jedině o bezbřehém dětinství. Zahraniční vydání veršů českého básníka je bohužel i želbohu poskvrněno a zneváženo (ve vší slušnosti řečeno) přitroublými malůvkami. Omluvou by bylo leda to, kdyby je pořídily dětičky v jeslích nebo v „mateřince“. Nikoli, jde o pomatené čmáranice neblahého přítelíčkujícího neumětela, jejž také nehodláme jmenovat. Kéž by byly aspoň naivistické! Jenže to není poprvé a zřejmě ani naposled, kdy onen pan editor zmrvil prostoduchým, ba humpoláckým výběrem primitivních ilustrací či doprovodných kreseb něčí kultivované básnické dílo. Resumujme: když někomu není shůry dáno, činí služby nikoli medvědí, leč uchrochtaně prasátkovské a ještě se tím, náfuka, holedbá. Zatímco poezie stůně a úpí.


3 Responses to “Prasátkovská služba poezii”

 • sojka jan:

  Vladimíre!

  Ty sice nejmenuješ, ale já tyhle hry na schovávanou absolutně neuznávám. Takže: ten „neumětel“, který mi ilustroval sbírku vydanou v Paříži, a budeš se divit, jsem na to vcelku pyšný, se jmenuje Jan Voss. Co kdyby ses napříště podíval, o koho jde? Ten „neumětel“ je zastoupen v mnohých prestižních galeriích, je zmiňován v souvislostech s osobnostmi typu Kandinskij či Klee…
  A rozhodně není žádným přítelíčkem nakladatele Romana Kameše! Ten jej uctivě oslovil, ve Vossově ateliéru, kam nás pozval, jsme byli oba poprvé. Je zajímavé, že tyhle bulvární a lživé věty pouštíš do světa Ty, který právě tohle jinde a u jiných tak tepeš!
  Ale ještě k těm ilustracím – že se Ti nelíbí, to respektuji, ovšem psát o tom, cos napsal, není respektu hodné. Od kdy jsi odborníkem na výtvarné umění?
  Až zase budu někdy třeba mít nějakou novou knihu, rád Ti ji půjčím, abys ji rychle prolistoval jako v tomto případě, a pak se budu těšit, co napíšeš:-)
  Zdraví H. Sojka

  • Vladimír Novotný:

   Milý H. Sojko,
   Ty ses ale rozpálil! Nejmenoval jsem, neboť problém je v obecné rovině, nikoli v konkrétní, proto ta „hra na schovávanou“. Míra Tvého pohoršení mě ovšem utvrdila v tom, že jsem se nemýlil. Neumětelů a epigonů je plno, i v katalozích, i v galeriích, i jmenovaných v souvislosti s Kandinským… Těch jsou mraky! Na výstavách by Tě rozbolely bulvy z těch rádobyrenomovaných.

   Na dobrou otázku „odkdy jsi odborníkem přes výtvarné umění?“ bych mohl opáčit „a odkdy jsi Ty?“ No, když jsem přispíval do odborných výtvarných časopisů, to jsi ještě nebyl na světě. Na žádost výtvarníků jsem zahajoval řadu výstav, ovšem nikoli v Paříži a nikoli v Plzni. Leč souhlasím, odborníkem nejsem. Do výtvarné podoby knih však mluvívám často a i zkušení úpravci mi dávají za pravdu. A abych poznal šunt, ouplně stačí rychle prolistovat publikací.

 • Jan Sojka:

  Vladimíre, když už to řešíme takto, budiž tedy…
  Nevím, kde jsi přišel k tomu, že se považuji za odborníka na výtvarné umění… Píšu to snad o sobě? A kde?
  Hájím činnost pana Kameše před tím, aby byla takto bulvárně napadána. Tvůj článek je obhroublé klení, nic víc. To Tě baví? Až do tohoto bodu jsi dospěl – vypustit soud, byť přiznáváš, že odborníkem nejsi? Navíc není zveřejněna ani jediná z ilustrací, kterými opovrhuješ, nenapsals krom LŽI o kamarádíčkování žádný pořádný „argument“! Jen čtenáři podsouváš svůj názor a on nemá jak jej ověřit. To je pane práce hodná kritika, bravo! Pochybuji, že takové bláto by Ti v nějakém odborném výtvarném časopise, kterými se oháníš, otiskli, tomu snad sám nevěříš…

  JS

  P.S. A o čem vypovídá fakt, že ač jsem Ti jasně napsal, jak se věc má s oním „kamarádíčkováním“, nejen že ses za ten sprostý přešlap neomluvil, ale ani ses o něm nezmínil? Mohls to, že se Ti ilustrace nelíbí, napsat tak, jak se na kritika patří, Tys ovšem zvolil variantu článků ala Blesk! Seděli jsme spolu na Čechínově večírku, plácáš mě tam po zádech, přijedeš domů a pak tohle vypustíš? To se nestydíš? Pokud Ti to vše přijde v pořádku, bude lépe mě kompletně vynechat ze svého perimetru.

Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
May 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
< Apr Jun >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

 • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
 • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
 • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
 • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody