opuštěná místa

odkazy

kmp

czech_lit

saspi

vanili

cechura

epika

nava


jsme na facebookuJediná věta někdy vyznívá jako nezvratný důkaz, že se významnému českému spisovateli žijícímu v Paříži přihodilo neštěstí, které nechodí pouze po horách, ale občas se zakousne jak cizopasné klíště i do vlastní osobnosti. Ta hrůzná věta říká, že „Milan Kundera se dostal pod drobnohled Milana Blahynky“. Nelze se spoléhat, že by autor Žertu a Nesnesitelné lehkosti bytí o ničem nevěděl: určitě se záhy našli všelijací kamarádíčkové (dříve dlouhodobě ve službách StB), kteří mu knižní publikaci o jeho tvorbě filištínsky podstrčili. Pro úplnost dodejme, že Blahynkův opus čítá 218 stran a pod názvem Sedm kapitol o díle Milana Kundery ho vydalo ultrakomunistické Nakladatelství Kmen.

Co se Milanu Blahynkovi nedá upřít, to je jeho odborná píle, režim nerežim, nerežim režim. Nicméně můžeme přijít s hypotézou, že tento úslužný „ministrant“ české literatury v dvacetiletí po srpnech 1968 a 1969, přeuctivě píšící o tehdejších mocipánech, tehdy nejspíše neotevřel jedinou exilovou publikaci z Kunderova pera – a co se týče pozdějších období, z jeho Sedmi kapitol se dá snadno vyčíst, že se poznatky vyplývajícími ze spisovatelovy „pařížské“ esejistiky nepoučil ani v nejmenším. Není divu: jde o úplně jiný myšlenkový svět a koneckonců se Kundera na rozdíl od dávných padesátých roků ve všem proměnil (ba i ve volbě jazyka), zatímco Blahynka s nadsázkou řečeno zůstal Blahynkou.

Ten nicméně došel ve své knize k objevům, které mu nedůvtipní badatelé mohou závidět. Dočítáme se, že s neuvěřitelnou jasnozřivostí připomíná, že proslulý Kunderův román Žert má sedm kapitol. Vskutku: sedm, nikoli pět nebo osm! Kdo někdy zapochyboval, zda Milan Blahynka umí počítat do sedmi, může se ujistit o opaku: umí. Žádný literární bohemista si asi před ním nedal natolik lopotnou práci, aby v Žertu pečlivě spočítal kapitoly! Až nyní se to podařilo. Závěr je též oslnivý: Blahynka prý zjistil, že se spisovatelova originalita projevuje i ve struktuře jeho knih. Kundera bude čubrnět!


Leave a Reply

kniha týdne

sojka_regaly
May 2024
MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
< Apr Jun >

dívka týdne

divka_tydne_299

komentáře

  • Ivo Fencl { Čítám recenze od Františka Fuky na jeho stránkách, na chvíli mě napadlo, že by mohlo... }
  • Ivo Fencl { Poprosil jsem spisovatele Jana Koubka (autora výborného románu Matky), aby mi jeho partnerka Zuzanin dech... }
  • Cyril NAVRÁTIL { Jsem mladým začínajícím autorem a bývalým studentem FF UK a nyní (1.9.) začíná má crowdfundingová... }
  • kohoutek ze zlaté kuchyně { Líbí se mi váš styl psaní. Dobrá práce! }

anketa

Dělá Středisko západočeských spisovatelů dost pro literaturu v regionu?

zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

LZ banner

Morris & Woody